Bogatynia - Góry Izerskie

Bogatynia - turystyka w gminie

Bogatynia

Zobacz także

Polecane

Partnerzy

logo ŁGP

start » Geografia  » Wyniosłość Działoszyna

Wyniosłość Działoszyna

Kotlinę, w której leży Bogatynia od północy zamyka wyniesione ponad okolicę "wzgórze". Noszące oficjalną nazwę Wyniosłość Działoszyna, popularnie jednak zwane Górą Działoszyńską, stanowi nielada przeszkodę dla cyrkulacji powietrza w południowej części gminy i przyczynia się tym do specyficznego mikroklimatu w mieście

Działoszyn

Widok z Wyniosłości Działoszyna na Działoszyn

Wyniosłość utworzył horst (wyniesiony blok skalny ścięty ze wszystkich stron uskokami tektonicznymi) zbudowany z najstarszych formacji geologicznych. Jego wysokość sięga 362m n.p.m., a nachylenie stoków sięga nawet 30°. Nysa na odcinku przełomu przez Wyniosłość Działoszyna wyrzeźbiła głęboką dolinę, tworząc malowniczy, zalesiony zakątek, do którego dostęp niestety jest nieco utrudniony. Stokami tej doliny biegnie linia kolejowa łącząca Bogatynię ze Zgorzelcem. W wielu miejscach wymagało to budowy wiaduktów i sztucznych skarp. Z wierzchowiny Wyniosłości, przez którą wiedzie szosa Bogatynia - Zgorzelec, roztacza się panorama widokowa na wiele dziesiątków kilometrów we wszystkich kierunkach i przy dobrej widoczności można stąd obejrzeć niemal wszystkie ważniejsze szczyty czeskich Gór Izerskich ze Smrkiem (1124m n.p.m.) na czele, jak również pasmo Gór Łużyckich oraz wszystkie wierzchołki Gór Żytawskich. Spoglądając na północ widać bardzo dobrze Landeskrone (420m n.p.m.) w Görlitz, zabudowania Zgorzelca, a czasem dostrzec można także wieże i kominy Lubania. Warto się więc zatrzymać na chwilę jadąc do Bogatyni, zwłaszcza, iż widać stąd jak na dłoni odkrywkę kopalni i elektrownię (miasto tylko w niewielkiej części - zasłonięte jest przez zwałowisko).

zwałowisko

Zwałowisko zewnętrzne KBW Turów i zabudowania Działoszyna na zboczach Wynosłości Działoszyńskiej

Wyniosłość Działoszyna zawdzięcza swą nazwę wsi Działoszyn, usytuowanej na północnych zboczach horstu. Nieopodal znajdują się trzy miejscowości przylegające do granicy państwowej z Republiką Czeską: Wigancice Żytawskie - niegdyś największa z nich - malowniczo położona w dolince potoku Okleśna, jest w tej chwili niemal zupełnie wysiedlona. Podobny los dzieli kolejna wieś - Wyszków, a niegdysiejszy przysiółek Wigancic - Strzegomice, nie istnieje od wielu lat zasypany przez zwałowisko zewnętrzne KWB Turów. Bezpieczny jest za to Wolanów, z którego roztacza się piękny widok na Oldřihovský i Hejnický Hřeben, Smrk, a u podnóża gór dwa czeskie miasta Frýdlant i Nové Město. Wolanów przez lata 80-te słynął z umiejscowionej tu placówki badawczej PAN, w której hodowano eksperymentalnie kilkanaście Żubroni. Hodowlę tę jednak zlikwidowano ze względu na brak spodziewanych efektów. Natomiast na południowych i pd.-zach. stokach Wyniosłości ulokowały się wsie: Zatonie i Trzciniec Górny.

Pozostałe wioski leżące w północnej części Ziemi Bogatyńskiej, usytuowane są pomiędzy horstem a Niecką Radomierzycką, na górnej terasie doliny Nysy Łużyckiej - Posada i Bratków, a dalej Krzewina i Lutogniewice.

Zobacz także

drukuj

Sam zobacz

Poznaj LIBEREC! »

Liberec

Największe miasto Północnych Czech jest pięknie położonym ośrodkiem sportowym, kulturalnym i tu­ry­stycz­nym. Walory wypoczynkowe Liberca dorównują najlepszym czeskim kuror­tom.
Zielone i spokojne, mimo że stu­ty­sięcz­ne, miasto oferuje wiele parków, ście­żek spacerowych, zabytków archi­tek­tu­ry i techniki, baseny kąpielowe i sym­pa­tycz­ne, niedrogie restauracje. Z góry Jeszted, na którą wjedziemy koleją li­nową możemy podziwiać wspaniałe wi­do­ki, a zimą zjechać na nartach.
Leży zaledwie 15km od Bogatyni - nie zwlekaj więc - POZNAJ LIBEREC!

 

Warto wiedzieć

Gdzie jedli, pili i się bawili dawni Bogatynianie  »

karczma Twardowski

Na przełomie XIX i XX stulecia, ówcześni gospodarze Górnych Łużyc, znaczną część życia towarzyskiego spędzali poza domem. Korzystali z karczm i gospód, spożywając tam posiłki lecz przede wszystkim alkohol

 

realizacja: www.lipin.art.plLipin

«start | góra | « cofnij

www.goryizerskie.pl