Jest "centralną" częścią gminy, a biorąc pod uwagę jej wielkość i bogactwo jakie kryje pod powierzchnią - najważniejszą
Kotlina (Niecka) Turoszowska - widok na północ
To właśnie w niecce Kotliny Turoszowskiej, 25-17mln lat temu obfity wilgotny las zalany został przez płytkie jeziorzysko. Dzięki sprzyjającemu subtropikalnemu klimatowi mioceńskiemu powstał węgiel brunatny - główny surowiec wydobywany w miejscowej kopalni. Kotlina pierwotnie miała charakter płaskodennej niecki, jednak funkcjonowanie KWB Turów utworzyło ogromne wyrobisko przez co jej dno sztucznie obniżyło się o ok. 200m (docelowo ponad 300m). Kto nigdy niczego podobnego nie widział niech spróbuje sobie wyobrazić dziurę w ziemi w kształcie misy o średnicy kilku kilometrów. Zapewniam, że robi wrażenie!
Ostatnia zwałowarka na "zwałowisku zewnętrznym". Zwały (tzw. hałdy) zamykaja Kotlinę od północy
W pd.-wsch. części niecki rozciąga się łańcuch zabudowań Bogatyni oraz na zachód od niej rozsypanych kilka wsi wchodzących w skład gminy. Są to kolejno: Opolno Zdrój, Białopole, Sieniawka oraz Porajów.
Elektrownia Turów i widoczna poniżej tzw. "pochylnia" - zespół taśmociągów transportujących urobek do sortowni węgla
Od północy z wyrobiskiem sąsiadują: Zatonie-Kolonia i Trzciniec (Dolny) gdzie znajduje się El. Turów.
Po wschodniej stronie odkrywki leży Turoszów. Wieś formalnie nie istnieje chociaż ocalały 4 budynki - pełnią rolę zaplecza administracyjnego KWB Turów. W dawnej gospodzie mieściło się swego czasu Muzeum Górnicze.
Trzciniec (Górny i Dolny), Zatonie-Kolonia, Zatonie i Turoszów włączone są w granice miasta Bogatyni.
Największe miasto Północnych Czech jest pięknie położonym ośrodkiem sportowym, kulturalnym i turystycznym. Walory wypoczynkowe Liberca dorównują najlepszym czeskim kurortom.
Zielone i spokojne, mimo że stutysięczne, miasto oferuje wiele parków, ścieżek spacerowych, zabytków architektury i techniki, baseny kąpielowe i sympatyczne, niedrogie restauracje. Z góry Jeszted, na którą wjedziemy koleją linową możemy podziwiać wspaniałe widoki, a zimą zjechać na nartach.
Leży zaledwie 15km od Bogatyni - nie zwlekaj więc - POZNAJ LIBEREC!
Na przełomie XIX i XX stulecia, ówcześni gospodarze Górnych Łużyc, znaczną część życia towarzyskiego spędzali poza domem. Korzystali z karczm i gospód, spożywając tam posiłki lecz przede wszystkim alkohol