Bogatynia - Góry Izerskie

Bogatynia - turystyka w gminie

Bogatynia

start » Turystyka

Turystyka

Turystyka w Bogatyni? Wielu mieszkańców gminy i gości, którzy ją poznali nie potrafi wyobrazić sobie by można było uprawiać tu turystykę. Niesłusznie!

Gruss aus Reichenau

"Pozdrowienia z Reichenau". Malowana pocztówka z Bogatyni przedstawiająca najładniejsze zdaniem autora walory miejscowości. Rozpowszechniana na przełomie wieków XIX i XX

Owszem - Bogatynia znana jest raczej z przemysłu ciężkiego i ewentualnie z nadgranicznego położenia. Pomijają tę miejscowość (wraz z całą gminą) przewodniki po Sudetach (z nielicznymi wyjątkami, głównie autorstwa M. Staffy), próżno też szukać opisu gminy w folderach wydawanych przez organizacje i przedsiębiorstwa turystyczne. Taki stan rzeczy ma złożone przyczyny i ich analizę pozostawmy specjalistom. Wiedzieć jednak warto, iż nie zawsze tak było i w pewnym okresie historii Bogatynia wraz z okolicą cieszyła się dużym zainteresowaniem turystów oraz pochwalić się mogła nieźle rozwiniętą kulturą aktywnego wypoczynku wśród miejscowej ludności. Był to czas nie aż tak bardzo odległy, a jego zmierzch przypada na początek państwowości polskiej na tych terenach, czyli koniec II wojny światowej. W Reichenau (przedwojenna nazwa Bogatyni) działało kilka towarzystw o charakterze sportowym i turystycznym (Schützenverein, Turnverein, Sportverein), które organizowały m.in. piesze wycieczki po okolicy. Na terenie dzisiejszej gminy aktywne było również (choć nie posiadało tu swej siedziby) słynne Riesengebirgsverein (RGV) założone w Jeleniej Górze w 1880 i w kilka lat później przemianowane na Riesengebirgs- und Isergebirgsverein (Towarzystwo Karkonoszy i Gór Izerskich). Z inicjatywy jego członków, którzy najbliższą siedzibę posiadali w Zittau, a działali na terenie niemal całego Śląska, opieką zostało otoczone kilka ciekawych obiektów o charakterze pomników przyrody znajdujących się w okolicy Reichenau (Bogatyni).

Osobnym rozdziałem jest turystyka zdrowotna zapoczątkowana w połowie XIX wieku przez uruchomienie na komercyjną skalę uzdrowiska w Oppelsdorf (zwanego później Bad Oppelsdorf) przez prof. Gottlieba Apelta. Kurort na początku XX stulecia stał się na tyle popularny, iż powszechnie nazywany był "Cieplicami saskimi". Rozwój tej miejscowości oczywiście przyczynił się w znacznym stopniu do wzmożenia turystyki w całej gminie. Wszak kuracjusze nie mogli spędzać czasu wyłącznie na kąpielach i spacerach.

Niestety wraz z włączeniem tego terenu w granice Polski, wskutek całkowitej wymiany ludności, która nie mogła znać historii i tradycji miejsca, w którym przyszło jej od tej pory żyć, ruch turystyczny całkowicie zamarł, a jego rozbudzenie uniemożliwił charakter miasta ukształtowany przez rozbudowę przemysłu.
Ten dość smutny stan właściwie trwa do dziś, choć główne walory krajoznawcze pozostały i warto byłoby je wykorzystać.

Sąsiednia, łatwo dostępna okolica, mimo że poza granicą Polski, obfituje w rozmaite atrakcje turystyczne i z pewnością zaspokoi wszelkie gusta. Wystarczy tylko wymienić Zittau, Hradek i Liberec oraz Frýdlant. Oferują atrakcje dla miłośników turystyki miejskiej, górskiej, rowerowej, a zimą oczywiście narciarską - w zależności od wyobraźni i aktywności turysty.

Zachęcamy zatem do zapoznania się ze swego rodzaju przewodnikiem po najciekawszych miejscach na terenie miasteczka i gminy bogatyńskiej.

drukuj

Sam zobacz

Poznaj LIBEREC! »

Liberec

Największe miasto Północnych Czech jest pięknie położonym ośrodkiem sportowym, kulturalnym i tu­ry­stycz­nym. Walory wypoczynkowe Liberca dorównują najlepszym czeskim kuror­tom.
Zielone i spokojne, mimo że stu­ty­sięcz­ne, miasto oferuje wiele parków, ście­żek spacerowych, zabytków archi­tek­tu­ry i techniki, baseny kąpielowe i sym­pa­tycz­ne, niedrogie restauracje. Z góry Jeszted, na którą wjedziemy koleją li­nową możemy podziwiać wspaniałe wi­do­ki, a zimą zjechać na nartach.
Leży zaledwie 15km od Bogatyni - nie zwlekaj więc - POZNAJ LIBEREC!

 

Warto wiedzieć

Gdzie jedli, pili i się bawili dawni Bogatynianie  »

karczma Twardowski

Na przełomie XIX i XX stulecia, ówcześni gospodarze Górnych Łużyc, znaczną część życia towarzyskiego spędzali poza domem. Korzystali z karczm i gospód, spożywając tam posiłki lecz przede wszystkim alkohol

 

realizacja: www.lipin.art.plLipin

«start | góra | « cofnij

www.goryizerskie.pl